MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başkanın Mesajı

Güney Ecza Kooperatifi Olarak Sizlere Artık "Güneyce" ile de Ulaşma İmkanına Sahip Oluyoruz

Kuruluşunun 25. Yılında güney bölgesinde Mersin, Adana, Hatay, İskenderun, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Osmaniye, Kilis, Kayseri, Karaman illerine faaliyet gösteren 3 şubemiz, 234 personelimiz,100 aracımız ve 5000 m2 fiziki alanımız ile üyelerinin ilaç, ilaç dışı sağlık ürünleri, medikal malzeme, ıtriyat, kozmetik, dermokozmetik, kırtasiye malzemeleri, produvi malzemeleri, eczane pratiğinde gerekli olan sarf malzemeleri dahil olmak üzere neredeyse tüm ihtiyaçlarını başarı ile temin ve tevzi edebilen Güney Ecza Kooperatifi olarak sizlere artık “Güneyce” ile de ulaşma imkanına sahip oluyoruz.
 
Sevgili Ortaklarımız,
               Güneyce ile GEK’i ortaklarımızın eczanelerinde dönemin güncel konuları ile tarihe yazılı olarak iz bırakacak bir yayın, bir kaynak ve gelecekle ilgili stratejilerimizin yer aldığı bir belge ortaya koymuş olacağız.

               GEK olarak bölge eczacı odaları ile iyi iletişim içinde olan, stratejik kararları mümkün olduğu kadar katılımcı demokrasi anlayışı ile danışma meclisi yapısıyla ile almaya çalışan, amacı ortaklarının eczanelerindeki her türlü ihtiyacını karşılarken sadece kar etmek olmayan, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetini ön planda tutan bir anlayışı benimsemekteyiz. Bu anlayış çerçevesinde kooperatifi mizin isminin Güney Ecza Kooperatifi olması, yönetim ve denetleme kurullarının da son dönemlerde olduğu gibi Adana, Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Mersin gibi hizmet verilen bölgelerdeki ortaklarından oluşması,doğal olarak güney bölgesinin kendine has dinamikleri ile şekillenmiş, kendisini meydana getiren bütün ortaklarının anlayışına paralel bir yönetim anlayışı meydana getirmiştir.

               Güney bölgesini farklı kılan bu anlayışın, dinamik yapının, bölge enerjisinin ortaya çıkardığı ulusal çapta çok önemli sonuçları var. Güney bölgesinden mesleki örgütümüz olan T.E.B.’ne her dönem temsilciler gönderiyor olabilmek, T.E.B. Genel Başkanı çıkarabilmek, T.E.K.B. Başkanı çıkarabilmek, Türkiye’deki ilk 100 fi rma arasına giren gururumuz Farmalojistik A.Ş.’nin başkanını çıkarabilmek herhalde bölgenin dinamizminin, enerjisinin ve yetiştirdiği insanların kalitesinin göstergesidir. Bölgemizdeki başarı ve dinamizm tabi ki tesadüf değil. Bu başarıya en güzel örnekte bölge kooperatifi mizdir. Bölgemizdeki ortaklarımızın tek başlarına yapamayacaklarını birleşerek yapabildikleri, gönüllerini ve sermayelerini birleştirdikleri sosyal ve demokratik bir yapı. Hesap verebilir,hesap sorulabilir, şeffaf, her üyesinin eşit olduğu, her üyesinin aynı haklara sahip olduğu çok büyük bir yapı. TEKB’ ye bağlı, 4 büyük kooperatifi miz var ve pazarın %18’ine sahip durumda. Bu da 4 milyar TL’ye karşılık geliyor.

               Kooperatifl erimizin stratejik hizmetlerini şöyle bir hatırlayalım;
               Enflasyonun %150 olduğu dönemlerde sürsarj yapmayan, internetten sipariş vermeyi ilk önce başlatan yapılar olarak üyesini sipariş vermede çağ atlatan, 10 yıldır yaptığı Farmavizyon Eczacılık Fuarı ile üyesinin ufkunu açan, dağıtılan Rx ve Vademecum bilgi kaynakları ile üyesinin kolayca reçete verebilmesini sağlayan yapılardır.

               Türkiye’deki tek ön depo yapısı olan Farmalojistik şirketimizle ilk 100 şirket arasına girmeyi başaran, akademik eğitimler ve ilaç dışı sağlık ürünlerindeki projeleriyle üyelerini geleceğe taşıyan kooperatifl ere sahibiz. Kooperatifi mizin üyesi veya çalışanının vefatı halinde çocuklarının eğitimi, kooperatifi niz tarafından güvence altına alınmıştır. Ülkemizin kaynaklarının bilimsel ve verimli bir şekilde kullanılması için, bu ülkenin yurt dışından uçucu yağ ithal etmesini önlemek amacıyla, kekiğin, nanenin, narenciyenin, ruşeymin yağını çıkarıp Sağlık Bakanlığı’ndan, Tarım Bakanlığı’ndan olması gereken izinleri alıp, temin ve tevziden başka üretim de yapmaktadır kooperatif iştiraklerimiz. Ortaklarımızın sadece SGK’ya bağlı eczaneler olmalarını engellemek amacıyla “7 Yıldızlı Eczane Projesi” ni hayata geçirdik. Bu değişim eğitimlerle hızla devam etmekte. Projemizin 2.aşamasında Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Kayseri illerimizde de eğitimlerin birinci kısmını tamamladık ve projelerimizin diğer aşamalarını da hızla bu bölgelerimizde de hayata geçireceğiz.

               En önemli hizmetlerimizden biri de, Farmaofi s hizmeti. Ortaklarımız eczane araç ve gereçlerini teminde ciddi zorluk çekmekteler. Bu nedenle biz de, yıllar önce ortağımızın tek telefonla bandından, tel zımbasına, yazıcı tonerinden, poşetine kadar eczanenin tüm ihtiyaçlarını en kaliteli ve en ucuza bulabileceği Farmaofi s yapısını oluşturduk.Bu yapımız her geçen yıl daha da büyüyerek ve kendini geliştirerek yoluna devam etmekte.

               Güney Ecza Koop. olarak geleceğe şöyle bakmaktayız; Kooperatif işletmelerinin tek elde ve Farmalojistikte toplandığı, kooperatifl erin ise ağırlıklı olarak örgütlenmeye ve üyelerini geleceğe taşımakla ilgili projeler üretmeye odaklandığı yapılar olmasını düşünmekteyiz.Yakın zamandaki en önemli projenin de TEB,TEKB ve Bölge Eczacı Odalarımızla beraber, Medikal ve İlaç Dışı Sağlık Ürünlerini hızla eczanelerimize kazandırmak ile ilgili çalışmaları birlikte tasarlayarak tüm illerimizde bu projeyi hayata geçirmek olması düşüncesindeyiz.

               Günümüzde kooperatifçiliğin ne kadar önemli olduğunu bir çok ülke kabul etmiş durumda. Bundan dolayıdır ki Birleşmiş Milletler, oy birliği ile 2012 yılını “Düya Kooperatifçlik Yıı” olarak kabul etmiştir. 2012 Dünya Kooperatifçilik Yılınızı kutlar, güzel ülkemin siz aydın insanlarıyla, kooperatifi mizi hak ettiği, çok daha iyi yerlere hep birlikte taşıyacağımıza inanıyorum. Bir sonraki Güneyce’ de buluşmak dileğiyle.
Ecz. Tarkan BİR / Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı

 

3267 Ziyaretçi Tarafından Okunmuştur...

Güncel Duyurular