MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başkanın Mesajı

Güney, mesleğine ve kooperatifçiliğe sahip çıkmaya devam ediyor.

 

Güney, mesleğine ve kooperatifçiliğe sahip çıkmaya devam ediyor.
 
Değerli Dostlar, Değerli Meslektaşlarım;
 
Güney Ecza Kooperatifi’ mizin 25. Genel Kurulunu  1000  aktif üyesinden 343’ünün katılımıyla, Mersin’de 5 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirdik.  Hatay’dan, Urfa’dan, Maraş’tan, Adana’dan, Antep’ten, Kayseri’den,Osmaniye’den eczacı ortaklarının yoğun katılımı ile gerçekleşen genel kurul güney bölgesinin dinamizmini ve enerjisini yansıtan, mesleğine ve geleceğine sahip çıkmak için bir araya gelmiş azimli ve inançlı eczacıların bir araya geldiği son yılların en kalabalık genel kurulu olarak tarihe bir iz bırakmıştır.
 
Mesleğimizde yaşadığımız onca olumsuz uygulamalara rağmen eczacı kamuoyunda, genel bir sessizliğin hakim olduğu bir dönemde, Güney Ecza Kooperatifinin 25. genel kuruluna ortaklarımızın yoğun ilgi göstermesi ve katılımın çok yüksek olması bizler için çok önem arz etmektedir. Kooperatifçiliğin diğer ekonomik modellerde olmayan bence en güzel yanı olan katılımcı demokrasi ve eşitlik, kooperatifimizin genel kurulunda da gerek hazirun sayısı gerekse de rekor sayıda kürsü alan ortağı tarafından  çok seviyeli bir şekilde  ortaya konmuştur. Olumlu ya da olumsuz, düşüncelerini genel kurulda paylaşan tüm ortaklarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederim.
 
Bence bu rekor katılım 1999 yılındaki genel kurulumuzda rahmetli Ecz. Mehmet Yılmaz Başkanımızın bölgesindeki eczacısına olan inancıyla başlattığı yeni kooperatifçilik hareketinin 2012 yılındaki doruk noktasını işaret ediyor. O zaman ki adıyla İçel, şimdiki adıyla Güney Ecza Kooperatifinin şimdi geldiği nokta gerçekten takdire şayandır. Kooperatifimizin bu konuma gelmesinde emeği geçen Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği’ne, EDAK Ecza Kooperatifi’ne, Kooperatif yöneticilerimize, o dönem de görevde bulunan TEB Merkez Heyeti üyelerimize,  kooperatifine destek olan tüm ortaklara bu vesile bir kez daha teşekkür ediyorum. 
 
Yaklaşık 50 yıldır yürürlükte olan yasamız, Mecliste grubu bulunan 4 partinin de desteğiyle, ciddi revize edilerek hayata geçti. Bu konuda emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.
 
Yeni yasamızla beraber bizim de hayata bakışımızı değiştiriyor olmamız lazım. Artık bizler de diğer ülkelerdeki meslektaşlarımız gibi yalnızca ilaç satmaya bağımlı profili terk etmek zorundayız. Çok yakında hayata geçecek olan Medikal Ürünlerle ilgili SGK uygulamalarıyla beraber eczanelerimiz, Medula Provizyon Sisteminden bir çok Medikal ürünü SGK’ya direkt fatura edebilme yetkisine sahip olacaktır. 
 
Yeni yasamızın bize en büyük kazanımlarından biri, tıbbi değeri olan bitkisel ürünlerin eczanelerimize kazandırılması olmuştur. Zaten doğru olan da, halkımız tarafından yoğun bir şekilde kullanılan bitkisel ürünlerin, bu konuyla ilgili eğitim almış tek meslek grubu olan eczacılar tarafından halkımıza sunuluyor olmasıdır. Ama bu sunumu yaparken de danışman eczacı kimliğimiz ön planda olarak halkımıza doğru, güvenilir ürünleri tavsiye ediyor ve kullandırıyor olmamız lazım. Çünkü, piyasada satılan bir çok ürün içerik olarak halk sağlığını tehlikeye düşürmekte ve konunun eğitimini almamış yetkin olmayan kişiler tarafından yönlendirmeler yapılmakta ve tıbbi açıdan olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu noktada, meslektaşlarımızın danışman eczacı kimliğini ön planda tutarak, ürün içeriğini ve endikasyon gibi konularda kendini çok iyi geliştirmesi gerekmektedir. .
 
İşte bu yüzden biz “Tabia” markasını GEK olarak eczacımıza sunduk. Eczacının üretimi ve kontrolünde,tamamıyla doğal ve %100 saflıkta olan Doğal Destek Ürünlerini, eczacı güvencesiyle halkımıza ulaştırmak ve bu alana sahip çıkmak, aynı zamanda halkımızı ehil olmayan kişiler tarafından üretilen ve pazarlanan, içeriğinde ne olduğu belli olmayan sahte ürünlerden kurtarmak için etik olarak çaba sarf ediyoruz.
 
Yine bu alanda güvenle sunabileceğimiz bir ürünümüz daha oldu “Life Time” Vitaminleri. Bu markamızda Bursa Ecza Kooperatifimizin Türkiye Distribütörlüğünü aldığı ve Dünya’da en önde gelen vitamin markalarından birisi. Bu ürünümüzü de güvenli bir şekilde sonuçlarının çok olumlu olacağını bilerek, halkımıza gönül rahatlığıyla sunabiliriz.
 
Biz bu alana kooperatiflerimiz olarak gereken desteği her anlamda veriyoruz. Bundan sonrası eczacılarımızın sahiplenmesine ve danışmanlık yapabiliyor olmasına bağlı.
 
Bitkisel ürünleri halkımıza doğru bir şekilde sunabilmemiz ve danışmanlık yapıyor olabilmemiz için acilen bilgilerimizi tazelemeye ve eğitilmeye ihtiyacımız var.
 
Yaklaşık 8 aydır sürdürdüğümüz GEK “7 Yıldızlı Eczane” projesi kapsamında İlaç Dışı Sağlık Ürünleri ile ilgili eğitimlerimiz yoğun bir biçimde devam etmektedir. En son Şanlıurfa, Kayseri ve Kahramanmaraş’taki ortaklarımızın da projeye katılımlarıyla yaklaşık 450 ortağımıza bu proje kapsamında eğitimler verdik, vermeye de devam edeceğiz. Yaz döneminden sonra yapacağımız eğitimlere “Medikal Ürün” eğitimleri de ilave edip ortaklarımızın bilgilendirilmesini sağlayacağız. Eğitim almayan ortaklarımızı da en kısa zamanda projemize bekliyoruz.
 
 
Yarınların mesleğimiz adına dünden çok daha güzel olması dileğiyle…
 
Sevgiler
 
Ecz. Tarkan BİR
Güney Ecza Kooperatifi
Yönetim Kurulu Başkanı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2568 Ziyaretçi Tarafından Okunmuştur...

Güncel Duyurular