MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Haberler

Eczanelerin Ecza Depolarına Yaptıkları İadeler ile İlgili Bilgilendirme

18 Ocak 2014 tarihli kanun hükmünde kararname ile yapılan kanun değişikliğinin aşağıdaki maddesine göre, TİTCK tarafından  yeni uygulamaya geçilmiştir.

“MADDE 24 – Eczanelerden zehirli ve müessir maddeler ile ilaçların toptan satışı yapılamaz ve eczaneler ihalelere giremez. Eczaneler arası ilaç takası, toptan satış sayılmaz; ilaçların satışı,alındığı ecza deposuna veya mücbir sebep hâlinde diğer depolara iadesi, eczaneler arasındaki takası, miadı geçmiş ya da bozulmuş olanlarının imhası işlemlerinde ilaç takip sistemine bildirim yapılması zorunludur.

         Kanun gereği; İlaç Takip Sistemi ilaç iadesini sadece alımın yapıldığı ecza deposuna gönderimi mümkün kılacak şekilde programlanmıştır. Eczanedeki ilaçların diğer ecza depolarına iadesi mümkün değildir.

 14.04.2014 tarihinden itibaren ilaç firmalarının İTS’ ne  üretim bildirimi yapılan ürünleri için sistem başka depoya iadeye müsaade etmemektedir.

Özetle:14.04.2014 tarihli İTS ne üretim bildirimi yapılan ilaçlar için sistem başka depolara iadesini engellemekte İTS bildirimi yapmamaktadır. Eczanelerinizde 18 ocak 2014 tarihinden itibaren bulunan ilaçları da kanun gereği sadece aldığınız ecza depolarına iade faturası kesebilirsiniz.

Önemle bilgilerinize sunulur.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası )


 

2381 Ziyaretçi Tarafından Okunmuştur...

Güncel Duyurular