MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başkanın Mesajı

Değerli Meslektaşlarım,

 

Komşularımızda hız kesmeden devam eden, coğrafik olarak daha da yaygınlaşması kuvvetle muhtemel olan savaş olgusunun üstüne, bir de tüm dünyada daha da yaygınlaşan terör saldırılarıyla başlıyoruz 2015’e. Görünen o ki kısa dönemde hem terör saldırıları, hem de burnumuzun dibindeki çatışmalar yaygınlaşarak devam edecek gibi. Umarım ülkemiz de zamanla bu çatışma ortamının içine daha fazla çekilmez ve doğrudan müdahil olacağımız bir durum ortaya çıkmaz.

Bunun yanında beş ay sonra yapılacak Genel Seçimler öncesi çok hareketli bir dönem bizi beklerken, asıl sıkıntı seçimlerden sonra hayata geçecek olan ekonomik tedbirlerle beraber neler olabileceğini kestirmek çokta güç gözükmüyor. Yani her anlamda zor bir yıl bizleri beklemekte.

Mesleğimize dönecek olursak, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçiyoruz. Geldiğimiz noktada artık halk gözünde, sanayiye karşı ve sağlık otoritesi karşısında da kesinlikle tek vücut olma zamanımız geldi de geçiyor bile. Son beş yılda, maddi ve manevi anlamda erozyona uğrayan eczanelerimizin dayanma noktası sona gelmiş durumda. Bir takım kazanımlar elde etmek istiyorsak tek ses, tek nefes olmalıyız.

Tabi bu işlerde başarılı olabilmemiz için sadece tek vücut olmamız yetmiyor, hep birlikte ( TEB, Eczacı Odaları, TEKB ve Ecza Kooperatifleri ) oluşturacağımız projeler ile ilgililerin karşısına çıkmalı ve bunların ışığında kazanımlar elde etmenin yollarını hızlıca aramalıyız.

            GEK olarak 2015 yılında da stratejimizde bu konulara odaklandık. Bize komşu olan Avrupa Birliği’ne mensup ülkelerdeki eczane yapılanması gibi biz de GEK eczanelerini birer sağlık merkezi konumuna getirmek için projeler tasarladık ve hayata geçirmeye başladık. Amacımız GEK eczaneleri halk gözünde farklı kılacak çalışmaları hızla artırarak, hem sosyal hem de ekonomik anlamda ortağımıza katkı sağlamak.

Kendimizi ifade etmek adına üyemiz olmayan eczacılarımızla, ortaklarımızla ve bölgemizdeki Eczacı Odalarımızla teması en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Bu anlamda çok ciddi yol katettik, özellikle eczacı odalarımızın desteğiyle yeni açılış eczanelerine ulaşıp, GEK’i ve çalışmalarımızı anlatıyoruz. Ayrıca odalarımızla birlikte yaptığımız ortak etkinliklere daha da çok eczacımız katılıyor; bu da bizim doğru yolda olduğumuzun en büyük göstergesidir diye düşünüyorum.

2015 yılının terörizm ve savaştan uzak, eczane ekonomilerinin bir nebze de olsa düzeldiği, kooperatifimizin büyüme trendinin arttığı bir yıl olması dileğiyle…

 

Ecz. Tarkan BİR            

GEK Yönetim Kurulu Başkanı

2970 Ziyaretçi Tarafından Okunmuştur...

Güncel Duyurular